Konsultacja prawna 100zł

.

1. Jakie są podstawy do orzeczenia rozwodu?

Podstawą do orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
Aby stwierdzić trwały rozpad pożycia na tle okoliczności konkretnej sprawy potrzebna jest pewność, iż powrót małżonków do pożycia nie nastąpi.
Z kolei określenie „zupełny” oznacza rozpad wszystkich więzi łączących małżonków (więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej). 


Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Czy mam prawo do rozwodu?”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

2. Jakie dokumenty są wymagane podczas rozwodu?

Aby skutecznie wnieść o orzeczenie rozwodu wymagany jest szereg dokumentów. Najważniejszym z nich to pozew, który powinien być sporządzony w formie pisemnej (w dwóch egzemplarzach) do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie i w którym chociażby jeden z nich dalej przebywa (co do zasady). Z kolei do pozwu należy dołączyć stosowne dokumenty. Niektóre z nich są konieczne, a niektóre nie.


Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Jakie dokumenty są wymagane podczas rozwodu?” oraz „USC – skrócony odpis”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

3. Jakie są koszty rozwodu?

Pierwszą opłatą, którą należy uiścić w związku z wolą rozwiązania małżeństwa, jest opłata sądowa od pozwu o rozwód w wysokości 600 zł. Kolejny koszt dotyczy podziału majątku wspólnego małżonków, o ile ten majątek jest, a strony chcą dokonać jego podziału już w postępowaniu rozwodowym (wszak nie muszą). Opłata od takiego wniosku uzależniona jest od tego, czy będzie to wniosek zgodny czy też nie. Do pozwu należy załączyć akty stanu cywilnego, których uzyskanie z urzędu stanu cywilnego kosztuje 22 zł za jeden dokument.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Koszty rozwodu”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

4. Ile kosztuje reprezentacja podczas sprawy rozwodowej przez profesjonalnego pełnomocnika?

Nie da się jednoznacznie określić kosztu zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika jakim jest adwokat lub radca prawny. Wysokość honorarium uzależniona jest od wielu czynników, w tym stopnia zawiłości sprawy, niezbędnego nakładu pracy, a także od doświadczenia konkretnego pełnomocnika. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Koszty reprezentacji przed sądem”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

5. Jak długo trwa postępowanie rozwodowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Długość postępowania zależy głównie od tego, czy małżonkowie rozstają się z orzekaniem o winie czy bez niego. Postępowanie dotyczące alimentów oraz władzy rodzicielskiej często wydłuża proces rozwodowy w sytuacji kiedy pomiędzy małżonkami istnieje spór w tym zakresie. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Rozwód – czas oczekiwania”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

6. Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

Odpowiednim sądem do złożenia pozwu rozwodowego jest sąd okręgowy, właściwy miejscowo do rozpatrzenia sprawy. Co do zasady pozew należy wnieść do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.


Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Rozwód – droga postępowania”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

7. Jakie są różnice między rozwodem a separacją?

Najistotniejszą różnicą między separacją a rozwodem jest to, że separacja jest orzekana na pewien czas, zaś rozwód jest definitywny. Otóż w porównaniu do rozwodu separacja nie powoduje trwałego ustania małżeństwa. Do orzeczenia separacji, przeciwnie do rozwodu, niezbędne jest zaistnienie tylko przesłanki zupełności rozpadu małżeństwa (bez przesłanki trwałości). W czasie trwania separacji małżonkowie nadal posiadają konkretne uprawnienia i obowiązki wynikające z małżeństwa. Małżonkowie mogą wnieść o zniesienie separacji. Sama orzeczenie separacji wywołuje wiele istotnych skutków prawnych, jednak nie tak daleko idących jak rozwód.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Rozwód czy separacja?”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

8. Jakie są różnice między rozwodem bez orzekania o winie a z orzeczeniem o winie?

Kluczową różnicą pomiędzy tymi dwoma orzeczeniami jest możliwość (lub nie) ubiegania się o alimenty od małżonka, uznanego za winnego (wyłącznie lub nie) rozpadu małżeństwa. Co do zasady, żądanie orzeczenia rozwodu z orzeczeniem o winie wydłuża postępowanie dowodowe w trakcie procesu.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Problemy małżeńskie a rozwód, z orzeczeniem, bez orzeczenia o winie”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

9. Czy mam obowiązek utrzymywać małżonka po rozwodzie?

Pomimo ustania małżeństwa, tylko w określonych przypadkach, między małżonkami istnieje obowiązek alimentacyjny. Jest on konsekwencją sposobu rozwiązania małżeństwa przez sąd. Otóż obowiązek łożenia alimentów na rzecz drugiego małżonka może zostać orzeczony przez sąd na skutek zarówno orzekania o winie jednego z małżonków, jak i zawinienia obu stron lub nieorzekania o winie. Od tego w jaki sposób małżeństwo stron zostało rozwiązane zależą przesłanki, których zaistnienie może spowodować zasądzenie od jednego z małżonków na rzecz drugiego renty alimentacyjnej. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „ Alimenty”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.


10. Czy mogę się zrzec alimentów?

Zrzeczenie się alimentów przez małżonka na przyszłość jest nieważne, a zatem nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Takiego zrzeczenia się nie można dokonać. Niemniej jednak w konkretnych okolicznościach można domagać się zmiany obowiązku alimentacyjnego (np. poprzez obniżenie alimentów) lub ustalenie jego wygaśnięcia. Obowiązek ten może również wygasnąć z mocy prawa.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Zrzeczenie się alimentów między byłymi małżonkami.”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

11. Jak ustala się winę małżonka przy rozwodzie?

Brak jest konkretnego katalogu zachowań wpływających na stwierdzenie winy małżonka. Najbardziej powszechną przyczyną orzeczenia o winie danego małżonka w rozpadzie związku jest zdrada małżeńska. Każde naruszenie obowiązków małżonków wynikających z zawartego małżeństwa może dać podstawę do orzeczenia o winie. Niewątpliwie także popełnienie przestępstwa na szkodę drugiego małżonka daje taką podstawę. Wina ustalana jest przez sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Każda ze stron uprawniona jest do składania wniosków dowodowych na okoliczność tego czyje postępowanie doprowadziło do rozpadu małżeństwa.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem Najczęstsze przyczyny rozwodów oraz „Problemy małżeńskie a rozwód, z orzeczeniem, bez orzeczenia o winie”. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.


12. Jakie dowody są przeprowadzane podczas procesu rozwodowego?

Celem postepowania dowodowego jest ustalenie okoliczności rozkładu pożycia małżeńskiego. Postępowanie dowodowe w procesie cywilnym zostało uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego. Ustawodawca pozostawił otwarty katalog dowodów, co w praktyce oznacza, iż rodzaje dowodów, które mogą zostać przeprowadzone są nieograniczone. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Dowody w sprawie rozwodowej”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

13. Jak kształtuję się sytuacja prawna małżonków po rozwodzie?

Na skutek orzeczenia o rozwodzie, rozwiedzeni małżonkowie stają się osobami stanu wolnego, co oznacza, iż mogą ponownie zawrzeć małżeństwo. Wraz z orzeczeniem rozwodu wygasa również między nimi wspólność majątkowa oraz ustawowe dziedziczenie po sobie. Jednakże jeżeli nie został dokonany podział wspólnego majątku małżonkowie wciąż pozostają współwłaścicielami rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego. Jednak to nie wszystkie skutki prawne o których musisz wiedzieć.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Skutki po rozwodzie – co warto wiedzieć”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

14. Jak odbywa się postępowanie sądowe dotyczące sprawy rozwodowej?

Aby nadać bieg sprawie rozwodowej należy złożyć pozew rozwodowy w odpowiednim sądzie. Sąd rozpoznaje sprawę na rozprawie jawnej, na której przeprowadza postępowanie dowodowe, w tym obligatoryjne przesłuchanie małżonków. Po zamknięciu rozprawy sąd orzeka o rozwiązaniu małżeństwa poprzez rozwód (z orzeczeniem o winie lub bez) bądź powództwo oddala. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Rozwód – droga postępowania”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

15. Jak wygląda władza rodzicielska po rozwodzie?

Ważną kwestią w postępowaniu rozwodowym, o której sąd obligatoryjne orzeka w wyroku, jest władza rodzicielska. Sąd może powierzyć władzę rodzicielską obojgu małżonkom albo jednemu z nich. Głównym kryterium, którym kieruje się sąd jest dobro dziecka. Niezależnie od tego, komu władza rodzicielska zostanie powierzona, obowiązkiem oraz prawem rodzica jest utrzymywanie kontaktu z dzieckiem, a także łożenie na jego utrzymanie i wychowanie. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Rozwód a władza rodzicielska”. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

16. Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny wobec dzieci?

Obowiązek alimentacyjny wynika z art.133 KRO. Dotyczy on obojga rodziców, niezależnie od tego z którym rodzicem dziecko na stałe przebywa. Natomiast w art. 135 § 1 KRO ustawodawca wskazuje zasadnicze przesłanki, od których zależy zakres obowiązku alimentacyjnego, a jeżeli obowiązek ten ma charakter świadczenia pieniężnego – jego wysokość.  Mianowicie, wysokość alimentów zależy od dwóch czynników tj. od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica.

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem „Alimenty” . Zachęcamy do zapoznania się z nim.

17. Czy mogę rozwieść się nie przebywając na terenie Polski?

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwia Europejczykom przeprowadzenie postępowania rozwodowego pomiędzy małżonkami różnej narodowości lub niemającymi miejsca pobytu na terenie kraju ojczystego (np. Polski), mającymi miejsce pobytu w dwóch krajach itd. W takim układzie kwestią podstawową jest ustalenie jurysdykcji krajowej sądu, czyli tego którego kraju sąd będzie właściwy do orzeczenia rozwodu. Jurysdykcja krajowa zależy od wielu czynników, w tym od miejsca zamieszkania, ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków czy narodowości. 

Więcej konkretnych informacji w tym temacie znajdziecie Państwo w naszym artykule pod tytułem Rozwód na terenie Unii Europejskiej – co warto wiedzieć. Zachęcamy do zapoznania się z nim.