Konsultacja prawna 100zł

Na pytanie ile trwa rozwód nie sposób odpowiedzieć inaczej jak: „to zależy”. Jest to sformułowanie, które często stosują prawnicy, powodujące zdenerwowanie u przeciętnego człowieka, niemającego na co dzień do czynienia z przepisami prawa. Jednakże fakty są takie, iż na czas trwania postępowania rozwodowego wpływa wiele czynników. 

Wiele zależy wszak od tego co zawiera sam pozew i oczywiście jaka jest sytuacja między małżonkami. Od tego czy strony rozstaja się w zgodzie czy chcę walczyć, „na noże” o rozwód z orzeczeniem o winie. Tytułem przykładu, w sytuacji zgodnego stanowiska stron sąd może zakończyć postępowanie już na pierwszej rozprawie znacznie ograniczając postępowanie dowodowe np. tylko do przesłuchania stron.  Z kolei sprawa rozwodowa może trwać nawet latami w sytuacji kiedy strony nie będą mogły dojść do porozumienia w żadnym aspekcie sprawy rozwodowej i do tego złożą obszerne wnioski dowodowe, w tym o dopuszczenie dowodu z opinii biegłych. 

Od tego ile potrwa samo postępowanie zależy również czy strony posiadają małoletnie dzieci lub czy w toku postępowania o rozwód chcą dokonać także podziału wspólnego majątku. Gwoli ścisłości, fakt posiadania przez strony małoletnich dzieci nie przesądza oczywiście o braku możliwości orzeczeniu rozwodu już na pierwszej rozprawie. Otóż jeśli strony są zgodne co do warunków rozwodu i pozostałych elementów orzeczenia (alimenty, kontakty, władza rodzicielska), wówczas wystarczy powołanie jednego świadka na potwierdzenie  faktu, iż dobro dzieci nie ucierpi w przypadku orzeczenia rozwodu i w takim układzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawa zostanie rozstrzygnięta już na pierwszej rozprawie.

Elementem, który może wydłużyć postępowanie rozwodowe jest złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sadowych. Kiedy strona nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania, wraz z pozwem składa wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych. Wówczas sąd w pierwszej kolejności rozpatruje ww. wniosek. Rozpatrzenie wniosku trwa w praktyce stosunkowo długo, w zależności od aktualnego obłożenia danego sądu (uśredniając od 2 do 3 miesięcy). Następnie, dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia w tym zakresie sąd przesyła odpis pozwu stronie pozwanej i kolejno wyznacza termin rozprawy. 

Na wyznaczenie terminu rozprawy czeka się około 3 miesięcy. Jednak  tego ile dokładnie to potrwa nikt nie jest w stanie określić. Na czas wyznaczenia rozprawy wpływa również wcześniej wspomniane aktualne obłożenie sądu, jak również i wyznaczonego sędziego.

W chwili obecnej z uwagi na pandemią Covid-19 sądy działają znacznie woniej i na wyznaczenie terminu rozprawy czeka się co do zasady dłużej niż przed pandemią. Odnotować również należy, że w tej sytuacji epidemicznej sądy dosyć często korzystają z możliwości przeprowadzania posiedzeń niejawnych w kwestiach wpadkowych (np. zabezpieczenia alimentów), odbywania posiedzeń w trybie wideokonferencji, a także z możliwości zobowiązania świadków do złożenia zeznań na piśmie, bez konieczności stawiennictwa na rozprawie, a zatem znaleźć można w tym wszystkim również elementy usprawniające postępowanie.

Wszelkie wskazane wyżej terminy są orientacyjne. Wiele zależy bowiem od tego w jaki sposób napisany jest sam pozew czy wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Jeśli strona działa przez profesjonalnego pełnomocnika, może (choć wcale nie musi) spowodować to, że wyznaczenie rozprawy nastąpi szybciej, ponieważ taki pozew co do zasady nie będzie (a na pewno nie powinien być) obarczony brakami formalnymi. Z kolei, w przypadku gdy powód sam sporządzi pozew, może okazać się, że zabraknie w nim jakiegoś istotnego elementu i wówczas sąd wezwie powoda do uzupełnienia jego braków formalnych, a dopiero później przejdzie do merytorycznego rozpatrzenia sprawy, w tym do wyznaczenia terminu rozprawy.

Podział majątku wspólnego małżonków Kilka słów o podziale majątku podczas rozwodu Sprawdź Ile kosztuje rozwód Sprawdź jakich kwot spodziewać się podczas rozwodu Sprawdź Rozwód a władza rodzicielska Dowiedz się więcej o władzy rodzicielskiej Sprawdź