Sąd rozwiąże małżeństwo, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Zupełny rozkład pożycia oznacza, że pomiędzy małżonkami ustała więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Z kolei trwały rozkład pożycia jest wówczas, gdy nie ma już szans na ratowanie małżeństwa. Przy czym, wszystkie ww. okoliczności muszą wystąpić łącznie.
Wyrok rozwodowy, oprócz rozwiązania małżeństwa musi zawierać rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, kontaktach z dziećmi, alimentach, sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie (jeśli małżonkowie nadal mieszkają razem), kosztach procesu. Dodatkowo można w rozwodzie orzec o eksmisji jednego z małżonków, a także podzielić wspólny majątek. Dlatego, pozew rozwodowy powinien również poruszać wszystkie ww. kwestie.
Sąd może rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie, z wyłącznej winy jednego małżonka albo z winy obu stron. Pierwsza z opcji jest możliwa tylko gdy oboje małżonkowie oświadczą przed sądem, że nie żądają ustalenia winnego w rozpadzie małżeństwa. Gdy chociaż jeden z małżonków zażąda ustalenia winy, Sąd musi prowadzić w tym kierunku postępowanie.
Stosownie do okoliczności sprawy i biorąc pod uwagę dobro dziecka, sąd rozwodowy może:
Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie i częstotliwości kontaktów z dzieckiem przez tego rodzica, z którym dziecko na co dzień nie mieszka. Na zgodny wniosek małżonków Sąd może odstąpić od regulowania kontaktów. Rozstrzygając o kontaktach, sąd zawsze kieruje się dobrem dziecka a nie wygodą rodzica.
Każdy z rodziców obowiązany jest zaspokajać potrzeby dziecka niebędącego w stanie utrzymać się samodzielnie, w częściach odpowiadających możliwościom zarobkowym i majątkowym każdego z rodziców. Jeżeli wykonanie obowiązku alimentacyjnego jednego z rodziców polega, w całości lub w części, na osobistych staraniach o utrzymanie lub wychowanie dziecka, wówczas świadczenie alimentacyjne drugiego z rodziców polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania dziecka.
W wyroku rozwodowym Sąd zobowiązuje jednego z małżonków do zapłaty na rzecz dziecka co miesiąc określonej kwoty pieniężnej tytułem alimentów. Ustalając wysokość alimentów, sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka i możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica (a nie jego faktyczne zarobki).
W razie rozwiązania małżeństwa przez rozwód, sąd orzeka z urzędu o sposobie korzystania przez rozwiedzionych małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania (np. jeden pokój dla jednego małżonka, drugi dla drugiego a trzeci dla dziecka). Orzeczenie to reguluje wzajemne stosunki rozwiedzionych małżonków związane ze wspólnie zajmowanym mieszkaniem do chwili, gdy przynajmniej jeden z nich nie opuści tego mieszkania. Sąd może odstąpić od uregulowania sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania w wyroku wtedy, gdy rozwiedzeni małżonkowie już wcześniej uzgodnili między sobą sposób korzystania z mieszkania.
W procesie rozwodowym można żądać eksmisji małżonka, jeśli jego rażąco naganne postępowanie uniemożliwia dalsze wspólne zamieszkiwanie. Okoliczność, ta musi zostać udowodniona przez małżonka, który domaga się eksmisji.
Podział majątku wspólnego w wyroku rozwodowym może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. W praktyce oznacza to, że strony muszą być zgodne co do tego co wchodzi w skład majątku wspólnego, jaka jest wartość poszczególnych składników i komu mają one przypaść w podziale.